Výsledky testů medu Manuka
Vlastní laboratorní testy
Obsah MGO™ pravidelně testujeme od roku 2016
Nespoléháme jen na certifikaci výrobce. Med Manuka necháváme pravidelně testovat v akreditovaných laboratořích v Polsku a v Německu, abychom měli jistotu, že to, co se dostane k vám, splňuje naše standardy – ne jen minimum uvedené na etiketě. Už první testy přinesly překvapivý výsledek: všechny testované medy obsahovaly výrazně více methylglyoxalu, než výrobce garantuje.
5
kol testů
2016, 2018, 2020, 2022 a 2024 – v každém kole skutečný obsah MGO™ překročil minimum na etiketě.
+65 %
v průměru
Tolik methylglyoxalu navíc oproti garantovanému minimu jsme v průměru naměřili za všech 8 let.
954,1
mg/kg
Nejvyšší naměřená hodnota – med Manuka MGO™ 550+ v testu z roku 2022.
Test 1
Nejnovější výsledky z roku 2024
Stupnici MGO™ vytvořila společnost Mānuka Health New Zealand spolu s nezávislými vědci jako spolehlivý způsob, jak měřit obsah methylglyoxalu v konkrétní šarži medu. Číslo na etiketě je minimální koncentrace – máte tedy jistotu, že methylglyoxalu v nádobě nikdy nebude méně, než výrobce uvádí. Ve skutečnosti ho tam ale bývá výrazně víc.
Výsledky testů 2024
| Garantované MGO™ | Naměřeno |
|---|---|
| MGO™ 100+ | 262 mg/kg |
| MGO™ 250+ | 376 mg/kg |
| MGO™ 400+ | 501 mg/kg |
| MGO™ 550+ | 662 mg/kg |
Přehled všech testů 2016–2024
| MGO™ | 2024 | 2022 | 2020 | 2018 | 2016 | Průměr |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 100+ | 262 | 323,5 | 205,7 | 179,7 | 151 | 224 |
| 250+ | 376 | 504,9 | 426,1 | 381,8 | 334 | 405 |
| 400+ | 501 | 777,8 | 538,5 | 608,1 | 449 | 575 |
| 550+ | 662 | 954,1 | 678,2 | 770,5 | 648 | 743 |
Hodnoty v mg/kg. Vlastní testy v akreditovaných laboratořích v Polsku a v Německu, 2016–2024. Garantované je vždy minimum uvedené na etiketě.
Proč je MGO™ víc než na etiketě?
Med Manuka zraje přímo v nádobě. Methylglyoxal v něm postupně vzniká z dihydroxyacetonu (DHA), který je přirozeně obsažen v nektaru květů manuky – čím déle med zraje a je skladován, tím větší část DHA se přemění na MGO™. Na etiketě přitom najdete hodnotu změřenou ještě před stáčením do nádob.
Test 2
Jak se methylglyoxal v medu Manuka chová?
V roce 2022 jsme opět porovnali deklarovaný a skutečný obsah methylglyoxalu. Výsledky potvrdily, že med Manuka v průběhu času přirozeně zraje a koncentrace MGO™ v nádobě roste. V tomto kole jsme naměřili zatím nejvyšší hodnoty.
Už v roce 2020 byl skutečný obsah MGO™ v medech Manuka v průměru o 28 % vyšší než hodnota deklarovaná na etiketě.
Výsledky testů 2022
| Garantované MGO™ | Naměřeno |
|---|---|
| MGO™ 100+ | 323,5 mg/kg |
| MGO™ 250+ | 504,9 mg/kg |
| MGO™ 400+ | 777,8 mg/kg |
| MGO™ 550+ | 954,1 mg/kg |
Výsledky testů 2020
| Garantované MGO™ | Naměřeno |
|---|---|
| MGO™ 100+ | 205,7 mg/kg |
| MGO™ 250+ | 426,1 mg/kg |
| MGO™ 400+ | 538,5 mg/kg |
| MGO™ 550+ | 678,2 mg/kg |
Test 3
Certifikát MGO™ – skutečný obsah bývá vyšší
První testy jsme provedli v letech 2016 a 2018. Už tehdy ukázaly, že obsah methylglyoxalu v nádobě je výrazně vyšší, než udává výrobce na obalu – a tento trend se potvrdil ve všech dalších kolech.
Výsledky testů 2018
| Garantované MGO™ | Naměřeno |
|---|---|
| MGO™ 100+ | 179,7 mg/kg |
| MGO™ 250+ | 381,8 mg/kg |
| MGO™ 400+ | 608,1 mg/kg |
| MGO™ 550+ | 770,5 mg/kg |
Výsledky testů 2016
| Garantované MGO™ | Naměřeno |
|---|---|
| MGO™ 100+ | 151 mg/kg |
| MGO™ 250+ | 334 mg/kg |
| MGO™ 400+ | 449 mg/kg |
| MGO™ 550+ | 648 mg/kg |
Test 4
Srovnání ukazatelů kvality medů Manuka
V roce 2016 jsme ve spolupráci s dr. hab. inż. Detou Łuczyckou z Institutu zemědělského inženýrství Přírodovědecké univerzity ve Vratislavi nechali porovnat kvalitu medů Manuka dostupných na trhu. Testováno bylo 45 vzorků od 9 výrobců, které se prodávaly v letech 2014–2015. Kromě obsahu MGO™ se sledovaly dva klíčové ukazatele kvality medu:
HMF (hydroxymethylfurfural)
Vyšší hodnoty ukazují na zahřívání nebo dlouhé či nevhodné skladování. U medů s označením MGO nad 750 mělo 57 % vzorků příliš vysoký obsah HMF.
Diastázové číslo
Nemá klesnout pod 8. Limit nesplnilo 10 vzorků (více než 22 %) – u medů s MGO nad 500 téměř polovina a u MGO nad 750 dokonce 71 %.
Závěr je jasný: vysoké číslo na etiketě samo o sobě kvalitu nezaručuje. Rozhoduje důvěryhodný výrobce, správné zpracování a ověřená certifikace – proto nabízíme výhradně medy Mānuka Health New Zealand.
Test 5
MGO™ a UMF – v čem je rozdíl?
Vedle stupnice MGO™ se u medů Manuka používá i označení UMF. Pomocí převodní tabulky lze porovnat, jakému stupni UMF by odpovídal náš med podle skutečně naměřeného obsahu methylglyoxalu.
Převod UMF → MGO™
| UMF | MGO™ (nejméně) |
|---|---|
| 7+ | 146 mg/kg |
| 8+ | 182 mg/kg |
| 12+ | 356 mg/kg |
| 13+ | 406 mg/kg |
| 16+ | 572 mg/kg |
| 17+ | 633 mg/kg |
| 19+ | 761 mg/kg |
Náš med podle naměřených hodnot
| MGO™ | Naměřeno až | ≈ UMF |
|---|---|---|
| 100+ | 323,5 mg/kg | ~11+ |
| 250+ | 504,9 mg/kg | ~15+ |
| 400+ | 777,8 mg/kg | ~19+ |
| 550+ | 954,1 mg/kg | ~21+ |
Podle nejvyšších hodnot z testu 2022.
.png)